In each production lot for a certain toy, 25 percent of the toys are red and 75 percent of the toys are blue. Half the toys are size A and half are size B. If 10 out of a lot of 100 toys are red and size A, how many of the toys are blue and size B?
求问,这道题为什么不可以用25%*50%=1/8,先算 red and size A toy 的概率,然后10/(1/8)=80,80*75%*70%=30?