121 12194-!-item-!-187;#058&008148 Patbought5poundsofapples. How many poundsof pears could Pat have bought for the same amount of money? (1) One pound of pears costs $0.50 more than one pound ofapples. (2) One pound of pears costs 1 又1/2 times as much as one pound ofapples. 答案B 黃色部分是指 (一個蘋果5磅) 還是 (五個蘋果但不知磅數) 迷惑中