ChaseDream
搜索
返回列表 发新帖
查看: 1574|回复: 4
打印 上一主题 下一主题

一道看不懂的math from OG

[复制链接]
楼主
发表于 2003-3-24 23:23:00 | 只看该作者

一道看不懂的math from OG

129: At the begining of last month, a  stationery store had in stock 250 writing Pads, which had cost the store $0.75 each. During the same month, the store made only one purchase of writing pads. What was the total amount spent by the store on the  writing pads it had in stock at the  end of last month?
(1) Last month the store purchased 150 writing pads for $0.8 each.
(2) ) Last month the total revenue from the sale of writing pads was $180.


The answer is E
I think it should be C
请各位考友指导一下
沙发
发表于 2003-3-25 11:12:00 | 只看该作者
I think it's E.
A doesn't tell you whether there are some writing pads being sold or not; in B, revenue = each item's price * sold items, you can't get the number of sold items, neither the item's selling price. Since we still can't get how many items were sold, the total amount spent by the store at the  end of last month = total cost - sold items' cost can't be known.
板凳
发表于 2003-3-25 15:36:00 | 只看该作者
关键要知道买了多少件,卖了多少件?但是1、2两个在一起都不知道卖了多少件?
地板
 楼主| 发表于 2003-3-25 21:36:00 | 只看该作者
谢谢
原来我没有理解问题。
您需要登录后才可以回帖 登录 | 立即注册

Mark一下! 看一下! 顶楼主! 感谢分享! 快速回复:

手机版|ChaseDream|GMT+8, 2025-8-14 21:17
京公网安备11010202008513号 京ICP证101109号 京ICP备12012021号

ChaseDream 论坛

© 2003-2025 ChaseDream.com. All Rights Reserved.

返回顶部