ChaseDream

标题: 混合物 榛子和西花生这道数学题 真看不明白怎么回事啊~只晓得选10~求解释 [打印本页]

作者: kakaxihx    时间: 2011-11-12 17:58
标题: 混合物 榛子和西花生这道数学题 真看不明白怎么回事啊~只晓得选10~求解释
V1应子小朋友一道很复杂的题目。说一个混合物由1.5kg榛子和6kg巴西花生组成,卖1.5刀一袋,一袋0.25kg。混合后的价格比混合前增加50%.已知榛子和巴西花生的成本一样,问在榛子上一共花了多少成本。
作者: bun    时间: 2011-11-13 00:40
一共7.5kg,所以是7.5*4=30袋 卖了45块钱 成本就是45/1.5=30
l俩东西成本一样 都是30/2=15 所以1.5kg榛子15,每kg10块
作者: 梦离ouzi    时间: 2011-11-13 01:10
用英文题目应该是这样:A product consist of 1.5kg of hazelnut and 6.0kg of Brazilian Peanut is for sale.  It is then split evenly into smaller packages for sale. Each small package weighs 0.25kg and sells for $1.50. The price after the packaging will be 50% more expensive.  Given that hazelnut and Brazilian peanuts have the same cost (Be careful here, whether it is same cost per kilo or same cost amongst the 7.5 kg), what is the cost of hazelnut PER KILOGRAM?

Total weight=7.5kg; Each package 0.25kg-->30 small packages
30 packages*$1.50 (selling price)-->$45 (This is 50% more than the cost originally)
So the original must be $30 (includes both hazelnut and brazilian peanut)
Thus orginal cost of hazelnut is $15.  Since it asks for per kg, we divide $15 by 1.5 kg-->$10/kg

***IF IT SAYS same costs per kilogram, it means hazelnut only cost 20% of $30 (1.5/7.5), then hazelnut cost $6 in total, $4 per kilogram.
作者: peishiqi8911    时间: 2011-11-13 09:18
二楼哥们很强大    在北美么?




欢迎光临 ChaseDream (https://forum.chasedream.com/) Powered by Discuz! X3.3