ChaseDream

标题: ttGWD1-28 [打印本页]

作者: xiaobenzhu    时间: 2006-9-26 12:11
标题: ttGWD1-28

    

Q28:


    

For any positive integer n, the sum of the
first n positive integers equals [n(n+1)]/2. 
What is the sum of all the even integers between 99 and 301?


    

 


    

A.      10,100


    

B.      20,200


    

C.      22,650


    

D.     40,200


    

E.      45,150

I cannot get the right answer B. Please help!



作者: hhhhhhzzzzzz    时间: 2006-9-26 12:48
first step: (99+301)*x/2
second step, you want to know what x is, which means how many numbers there, 301 is the 151st even intergral, 99 is the 50th, then x=151-50+1=102
third step plug in x=102 back to the equation you will get the answer B

作者: sunnyever    时间: 2007-3-15 15:26
这题的前半句话是没用么?好像用不上啊
作者: zifengling27    时间: 2007-3-19 02:32

我觉得应该是这么算的吧

题目是问从99到301的所有偶数之和,算的时候应该把100与300相加,102与298相加,104与296相加……这样依次相加总共会得出50个400,再加上200没有相对应的数相加,所有总和等于:50X400+200=20200


作者: catherine_fo    时间: 2007-4-2 16:19

套公式 S=A1*N+(N-1)N*D/2

A1=100

N=101=(301-99)/2

D=2


作者: joy110211    时间: 2007-4-16 08:11

套公式 S=A1*N+(N-1)N*D/2

A1=100

N=101=(301-99)/2

D=2

 

請問可以解釋一下公式嗎? 不太明白.

照你的公式, 只需要A1*N + (N-1)N 就可以得出答案20,200,

但你後面(*D/2)是什麼意思呢?


作者: windswings    时间: 2007-4-16 11:39
(((301-99)/2)*(301+99))/2=20200其中两个括号不影响计算结果和顺序,只是体现下想法
作者: app228    时间: 2007-7-4 10:30

i think it should be

(200*(200+2))/2 = 20200

the 200 is the number of integers between 100 to 300


作者: 荷叶田田    时间: 2008-1-24 16:55
我也是用2楼的方法算的,结果得到的结果是20400....
作者: sandywood    时间: 2008-6-8 04:29

看不懂以上各位的解法,能不能说的详细点?

特别是那n(n+1)/2在解题时有什么用啊?


作者: chaosplus    时间: 2009-7-27 22:26
说白了就是求公差为2的等差数列,a1=100,an=300,n=101
n=((301-99)+1)/2=101余1,说明101个奇偶对,余下一个基数301,所以n=101
(a1+an)*101/2=20200

PS:题目中前半句话如何利用没想明白~

[此贴子已经被作者于2009/7/27 22:44:26编辑过]

作者: paul2006    时间: 2009-8-4 18:52

??


作者: 双鱼游    时间: 2010-9-14 18:25
The even integers between 99 and 301 are 100, 102, 104………..300.
Their sum is 100+102+104…….+300 = 2*(50+51+……..+150).

First calculate the sum of all integers between 1 and 150 inclusive which is 150*(151)/2 = 11325.

Then calculate the sum of integers from 1 to 49 inclusive which is 49*50/2 = 1225.

The difference of the two sums which is 11325 - 1225 =10100 gives the sum of integers between 50 and 150 inclusive.

Now 2*10100 = 20200 gives the value of 2*(50+51+……..+150).

The correct answer is hence b.
作者: 疯婆子颠三    时间: 2013-7-4 10:56
题目前半部分是没用的嚒。。。这种有干扰性的题目多么??




欢迎光临 ChaseDream (https://forum.chasedream.com/) Powered by Discuz! X3.3